2004 Lumberjack Conference Meet - 5/18/2004
Medford High School
Results
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Tomahawk 'A' 9:52.22 10
2 Lakeland Union 'A' 11:04.92 8
3 Ashland 'A' 11:16.67 6
4 Medford 'A' 11:20.47 5
5 Phillips 'A' 11:25.81 4
6 Northland Pines 'A' 12:09.66 3
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Tomahawk 'A' 8:27.88 10
2 Lakeland Union 'A' 8:31.79 8
3 Northland Pines 'A' 9:01.14 6
4 Park Falls 'A' 9:07.75 5
5 Ashland 'A' 9:38.66 4
6 Medford 'A' 11:34.82 3
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Oldenburg, Amy Lakeland Uni 16.22q
2 Ogren, Hannah Northland Pi 17.00q
3 Starling, Whitney Medford 17.54q
4 Barr, Hannah Tomahawk 20.50
5 Cegler, Mal Ashland 20.94
6 Edwards, S Phillips 23.97
Heat 2 Preliminaries
1 Kloth, Patricia Medford 16.19q
2 Kloth, Barb Medford 16.88q
3 Socha, K Phillips 17.18q
4 Ferge, Megan Tomahawk 18.54q
5 Hanson, Maddie Park Falls 18.91q
6 Wiebe, Alicia Ashland 21.24
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Oldenburg, Amy Lakeland Uni 16.03 10
2 Kloth, Patricia Medford 16.04 8
3 Kloth, Barb Medford 17.07 6
4 Starling, Whitney Medford 17.26 5
5 Socha, K Phillips 17.94 4
6 Ferge, Megan Tomahawk 18.68 3
-- Ogren, Hannah Northland Pi FS
-- Hanson, Maddie Park Falls DNF
Preliminaries
9 Barr, Hannah Tomahawk
10 Cegler, Mal Ashland
11 Wiebe, Alicia Ashland
12 Edwards, S Phillips
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Nell, Bryan Northland Pi 16.09q
2 Vollinqer, Luke Lakeland Uni 17.12q
3 DuPlayee, P.J. Tomahawk 17.83q
4 Hare, Hans Northland Pi 18.20q
5 Olson, Pat Medford 19.25
6 Hodgland, Axel Phillips 21.66
Heat 2 Preliminaries
1 Melby, Andy Phillips 15.52q
2 Sweo, Wade Northland Pi 15.93q
3 Kramolis, Trevor Ashland 17.30q
4 Forrest, Shane Lakeland Uni 17.40q
5 Pultz, Kyle Tomahawk 24.68
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Melby, Andy Phillips 15.34 10
2 Nell, Bryan Northland Pi 15.80 8
3 Sweo, Wade Northland Pi 15.82 6
4 Vollinqer, Luke Lakeland Uni 16.98 5
5 Kramolis, Trevor Ashland 17.27 4
6 DuPlayee, P.J. Tomahawk 17.55 3
7 Forrest, Shane Lakeland Uni 17.70 2
8 Hare, Hans Northland Pi 17.78 1
Preliminaries
9 Olson, Pat Medford
10 Hodgland, Axel Phillips
11 Pultz, Kyle Tomahawk
Girls 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Robertson, Brooke Lakeland Uni 13.21q
2 Hoffman, T. Phillips 13.47q
3 Zuelsdorff, Mallory Medford 13.50q
4 Clarkson, Jamie Lakeland Uni 13.61q
5 Marsh, Rachel Park Falls 13.73q
6 Christian, Gina Park Falls 14.05q
7 Augustine, Steph Ashland 14.33
Heat 2 Preliminaries
1 Haynes, L Phillips 13.77q
2 Swanson, Nikki Ashland 14.08q
3 Rockwell, Katie Park Falls 14.66
4 Krick, LeeAnn Tomahawk 14.73
5 Fredrick, Clare Northland Pi 14.89
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Robertson, Brooke Lakeland Uni 13.06 10
2 Hoffman, T. Phillips 13.64 8
3 Zuelsdorff, Mallory Medford 13.68 6
4 Clarkson, Jamie Lakeland Uni 13.76 5
5 Christian, Gina Park Falls 13.96 4
6 Marsh, Rachel Park Falls 13.97 3
7 Haynes, L Phillips 14.08 2
8 Swanson, Nikki Ashland 14.13 1
Preliminaries
9 Augustine, Steph Ashland
10 Rockwell, Katie Park Falls
11 Krick, LeeAnn Tomahawk
12 Fredrick, Clare Northland Pi
Boys 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Long, Omar Lakeland Uni 11.46q
2 Mess, Tim Phillips 11.63q
3 Poehls, Joe Medford 12.09q
4 Nagy, Clint Northland Pi 12.38q
5 Hatlestad, Eric Medford 12.56
6 Davis, Kyle Tomahawk 12.98
Heat 2 Preliminaries
1 Brzeskiewicz, Dan Phillips 11.47q
2 Wheeler, Jake Lakeland Uni 11.78q
3 Hilgart, Nate Park Falls 12.13q
4 BeBrau, Jonny Ashland 12.32q
5 Willis, Pat Medford 12.47
6 Kaufman, Chris Phillips 12.73
7 Wendorf, Josh Tomahawk 12.81
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Mess, Tim Phillips 11.40 9
1 Brzeskiewicz, Dan Phillips 11.40 9
3 Long, Omar Lakeland Uni 11.42 6
4 Wheeler, Jake Lakeland Uni 11.80 5
5 Poehls, Joe Medford 11.89 4
6 Hilgart, Nate Park Falls 12.06 3
7 BeBrau, Jonny Ashland 12.15 2
8 Nagy, Clint Northland Pi 12.30 1
Preliminaries
9 Willis, Pat Medford
10 Hatlestad, Eric Medford
11 Kaufman, Chris Phillips
12 Wendorf, Josh Tomahawk
13 Davis, Kyle Tomahawk
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Liske, Holly Medford 5:27.42 10
2 Patterson, Sammi Park Falls 5:49.38 8
3 Bassett, Heather Lakeland Uni 5:50.14 6
4 Johnson, Elizabeth Lakeland Uni 5:51.55 5
5 Ussery, Mary Tomahawk 5:58.46 4
6 Pace, Joanna Lakeland Uni 6:20.50 3
7 Erickson, Nicole Ashland 6:27.01 2
8 Zorn, Rachel Ashland 6:38.42 1
9 Lind, C Phillips 6:44.38
10 Hagar, Celia Tomahawk 6:44.43
11 Koehler, Justine Northland Pi 7:06.52
12 Purpura, E Phillips 8:10.31
13 Ernst, E Phillips 8:12.17
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McDonald, Austin Lakeland Uni 4:34.65 10
2 Loether, Jesse Lakeland Uni 4:34.94 8
3 Whalen, Aaron Tomahawk 4:36.09 6
4 Heier, Jake Medford 4:38.26 5
5 Gelhaus, Ben Medford 4:53.19 4
6 Salas, Miguel Ashland 4:54.95 3
7 McEldowney, Ryan Northland Pi 4:56.09 2
8 Theurkroff, Wes Lakeland Uni 4:58.74 1
9 Polacek, CJ Phillips 5:05.42
10 Marshall, Andy Phillips 5:05.89
11 England, Sam Park Falls 5:33.84
12 Prescott, Luke Park Falls 6:02.44
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Medford 'A' 1:49.26 10
2 Ashland 'A' 1:49.88 8
3 Lakeland Union 'A' 1:53.40 6
4 Tomahawk 'A' 1:57.21 5
5 Phillips 'A' 1:57.55 4
6 Northland Pines 'A' 2:05.85 3
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Phillips 'A' 1:35.54 10
2 Ashland 'A' 1:37.01 8
3 Medford 'A' 1:38.16 6
4 Northland Pines 'A' 1:39.14 5
-- Lakeland Union 'A' DQ
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jesunas, T Phillips 1:10.11 1
2 Zar, Adrienne Ashland 1:10.70
3 Bostwick, Tara Tomahawk 1:12.96
4 Stunkel, B Phillips 1:14.42
5 Hutts, Jaclyn Northland Pi 1:22.21
Section 2
1 Robertson, Brooke Lakeland Uni 1:00.46 10
2 Kuber, Kristen Tomahawk 1:02.42 8
3 Deml, Brittney Medford 1:04.00 6
4 Goff, Brittany Lakeland Uni 1:05.32 5
5 Rusch, Katey Park Falls 1:07.20 4
6 Bebeau, Kayla Ashland 1:08.32 3
7 Stemen, Jessica Medford 1:08.46 2
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Lilek, Nick Tomahawk 58.76
2 Vetter, Steven Northland Pi 59.47
3 Lear, Dustin Phillips 1:01.94
4 Gago, Steve Phillips 1:04.35
5 Kramer, Clay Phillips 1:06.18
Section 2
1 Densow, Cody Northland Pi 50.63 10
2 Long, Omar Lakeland Uni 51.68 8
3 Cerv, Pat Northland Pi 52.68 6
4 Mielke, Andy Tomahawk 53.19 5
5 Poncek, Kyle Medford 53.67 4
6 Oxley, Tony Lakeland Uni 54.01 3
7 Timmer, Chris Park Falls 55.53 2
8 Sandberg, Mark Ashland 56.24 1
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Medford 'A' 52.95 10
2 Lakeland Union 'A' 53.79 8
3 Ashland 'A' 54.50 6
4 Phillips 'A' 55.30 5
5 Park Falls 'A' 55.49 4
6 Tomahawk 'A' 56.37 3
7 Northland Pines 'A' 1:04.43 2
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Ashland 'A' 46.46 10
2 Medford 'A' 46.69 8
3 Lakeland Union 'A' 46.83 6
4 Tomahawk 'A' 47.41 5
5 Northland Pines 'A' 48.28 4
6 Phillips 'A' 50.62 3
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Koehler, Justine Northland Pi 1:01.72 2
2 Edwards, S Phillips 1:03.66 1
Section 2
1 Kloth, Patricia Medford 47.64 10
2 Kloth, Barb Medford 49.65 8
3 Oldenburg, Amy Lakeland Uni 50.81 6
4 Starling, Whitney Medford 53.13 5
5 Corning, Libby Ashland 54.53 4
6 Barr, Hannah Tomahawk 55.20 3
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Kramolis, Trevor Ashland 45.15 3
2 Swanson, Darrel Ashland 45.92
3 DuPlayee, P.J. Tomahawk 46.29
4 Hoogland, Axel Phillips 51.87
Section 2
1 Melby, Andy Phillips 42.25 10
2 Nell, Bryan Northland Pi 42.93 8
3 Sweo, Wade Northland Pi 43.34 6
4 Voellinqer, Luke Lakeland Uni 44.22 5
5 Forrest, Shane Lakeland Uni 44.57 4
6 Olson, Pat Medford 45.47 2
7 Vanderlaarschot, Jaron Lakeland Uni 45.87 1
8 Hare, Hans Northland Pi 47.59
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Liske, Holly Medford 2:24.84 10
2 Sudbury, Sara Tomahawk 2:26.89 8
3 Glunn, Sarah Lakeland Uni 2:32.27 6
4 Deml, Brittney Medford 2:34.49 5
5 Spagnoli, Emily Lakeland Uni 2:34.62 4
6 Lampe, Alyssa Tomahawk 2:35.10 3
7 Bassett, Heather Lakeland Uni 2:38.67 2
8 Bushey, Jamie Park Falls 2:42.63 1
9 Denamur, Amanda Tomahawk 2:47.42
10 Kinney, Courtney Ashland 2:52.18
11 Bodamer, Amanda Northland Pi 2:56.40
12 Yanich, M Phillips 2:59.36
13 Anderson, Sarah Northland Pi 3:01.58
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Loether, Jesse Lakeland Uni 2:00.23 10
2 McDonald, Austin Lakeland Uni 2:01.11 8
3 Grodevant, Karl Tomahawk 2:03.59 6
4 Langkau, Walter Northland Pi 2:05.72 5
5 Lampe, Anthony Tomahawk 2:06.88 4
6 Toman, Jeff Ashland 2:07.57 3
7 Graham, Vernon Lakeland Uni 2:07.82 2
8 Heier, Jake Medford 2:08.00 1
9 Salas, Miguel Ashland 2:10.26
10 Wanish, B.J. Phillips 2:11.82
11 Favorite, Andrew Northland Pi 2:12.97
12 Homann, B.J. Park Falls 2:14.37
13 Freeman, Fred Phillips 2:22.06
14 Mitten, Josh Tomahawk 2:33.98
Girls 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Hudak, Nancy Ashland 27.28q
2 Kloth, Barb Medford 27.51q
3 Strama, Megan Medford 27.52q
4 Goff, Brittany Lakeland Uni 27.54q
5 Haynes, L Phillips 28.74
6 Fuhrman, Lisa Park Falls 30.88
7 Martiny, Silke Northland Pi 32.87
8 Popp, Trisha Northland Pi 33.41
Heat 2 Preliminaries
1 Robertson, Brooke Lakeland Uni 27.12q
2 Long, Mavia Lakeland Uni 27.62q
3 Ogren, Hannah Northland Pi 27.65q
4 Weber, Kayla Ashland 27.80q
5 Bebeau, Kayla Ashland 29.08
6 Bishop, Molly Tomahawk 30.03
7 Schultz, Rebecca Park Falls 31.68
8 Timmers, M Phillips 32.34
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Robertson, Brooke Lakeland Uni 26.23 10
2 Long, Mavia Lakeland Uni 26.76 8
3 Kloth, Barb Medford 26.78 6
4 Hudak, Nancy Ashland 27.14 5
5 Ogren, Hannah Northland Pi 27.43 4
6 Strama, Megan Medford 27.51 3
7 Goff, Brittany Lakeland Uni 27.55 2
8 Weber, Kayla Ashland 27.66 1
Preliminaries
9 Haynes, L Phillips
10 Bebeau, Kayla Ashland
11 Bishop, Molly Tomahawk
12 Fuhrman, Lisa Park Falls
13 Schultz, Rebecca Park Falls
14 Timmers, M Phillips
15 Martiny, Silke Northland Pi
16 Popp, Trisha Northland Pi
Boys 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Densow, Cody Northland Pi 23.47q
2 Brzeskiewicz, Dann Phillips 23.83q
3 Wheeler, Jake Lakeland Uni 24.38q
4 Jobanik, Gary Ashland 24.55q
5 Willis, Pat Medford 25.68
6 Smith, Pat Park Falls 25.84
7 Mitchell, Jeremy Phillips 27.66
Heat 2 Preliminaries
1 Long, Omar Lakeland Uni 23.07q
2 Mess, Tim Phillips 24.01q
3 Scott, Torrey Medford 24.19q
4 Hilgart, Nate Park Falls 24.45q
5 Martinsen, Ben Ashland 24.74
6 Storck, Lee Medford 25.22
7 Lilek, Nick Tomahawk 25.55
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1 Finals
1 Densow, Cody Northland Pi 23.16 10
2 Long, Omar Lakeland Uni 23.32 8
3 Brzeskiewicz, Dann Phillips 23.33 6
4 Mess, Tim Phillips 23.50 5
5 Scott, Torrey Medford 23.89 4
6 Wheeler, Jake Lakeland Uni 24.02 3
7 Jobanik, Gary Ashland 24.30 2
8 Hilgart, Nate Park Falls 24.71 1
Preliminaries
9 Martinsen, Ben Ashland
10 Storck, Lee Medford
11 Lilek, Nick Tomahawk
12 Willis, Pat Medford
13 Smith, Pat Park Falls
14 Mitchell, Jeremy Phillips
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Section 1
1 Lemke, Meghan Tomahawk 11:23.45 10
2 Liske, Holly Medford 12:19.71 8
3 Johnson, Elizabeth Lakeland Uni 12:49.33 6
4 Ussery, Mary Tomahawk 12:53.51 5
5 Hickman, Mackenzie Lakeland Uni 13:33.68 4
6 Reuling, Laura Northland Pi 14:15.09 3
7 Purdun, L Phillips 14:30.18 2
8 Reas, Kailey Park Falls 15:52.78 1
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Loether, Jesse Lakeland Uni 10:07.93 10
2 Whalen, Aaron Tomahawk 10:24.19 8
3 Strehlow, Chris Park Falls 10:27.70 6
4 McDonald, Austin Lakeland Uni 10:41.82 5
5 Takani, Kuya Ashland 10:43.30 4
6 Gelhaus, Ben Medford 10:53.29 3
7 Jonas, Jerry Lakeland Uni 10:57.24 2
8 Derleth, Sam Tomahawk 11:01.51 1
9 Kollauf, Eric Ashland 11:24.67
10 Polacek, C.J. Phillips 11:42.77
11 Marshall, Andy Phillips 12:04.55
12 Dryer, Marcus Park Falls 12:08.94
13 Hansen, Steve Phillips 13:28.84
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Tomahawk 'A' 4:12.84 10
2 Lakeland Union 'A' 4:29.07 8
3 Ashland 'A' 4:29.49 6
4 Medford 'A' 4:31.82 5
5 Park Falls 'A' 4:31.83 4
6 Phillips 'A' 5:00.59 3
7 Northland Pines 'A' 5:15.87 2
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Ashland 'A' 3:36.61 10
2 Tomahawk 'A' 3:36.76 8
3 Lakeland Union 'A' 3:39.53 6
4 Medford 'A' 4:01.04 5
5 Phillips 'A' 4:11.01 4
Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Flight 1
1 Socha, K Phillips 4-04.00 3
1 Kloth, Patricia Medford J4-08.00 4
1 Weber, Kayla Ashland J4-08.00 5
1 Cyra, Melanie Lakeland Uni J4-08.00 7
1 Oldenburg, Amy Lakeland Uni 4-08.00 10
6 Thomzik, Eileen Tomahawk 4-02.00 1
6 Cameron, Amanda Ashland J4-04.00 2
-- Anderson, Sarah Northland Pi NH
8 Revak, K Phillips NH
-- Cruz, Mari Northland Pi NH
-- Kiselicka, Maria Medford J4-08.00 7
Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Goebel, Anthony Medford 6-02.00 10
2 Mitchell, Dustin Lakeland Uni 6-00.00 8
3 Densow, Cody Northland Pi 5-10.00 6
4 Melby, Andy Phillips 5-08.00 5
5 Eric, Hatlestad Medford 5-06.00 4
6 Hare, Hans Northland Pi 5-04.00 2.5
6 Sweo, Wade Northland Pi J5-04.00 1
6 DuPlayee, P.J. Tomahawk 5-04.00 2.5
9 Larson, T.J. Ashland 5-02.00
-- BeBeau, Jonny Ashland NH
-- Baryski, Neal Park Falls NH
-- Paitl, Scootie Ashland NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marsh, Rachel Park Falls 10-00.00 10
1 Clarkson, Jamie Lakeland Uni J10-00.00 8
3 Schmid, Carrie Lakeland Uni 9-06.00 6
4 Germain, Amanda Medford 9-00.00 5
5 Houle, Vanessa Ashland 8-06.00 3.5
5 Deml, Sarah Medford 8-06.00 3.5
7 Lampe, Alyssa Tomahawk 8-00.00 2
8 Rockwell, Katie Park Falls 7-06.00 1
8 Cegler, Mal Ashland J7-06.00
-- Ingman, Katy Tomahawk NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pace, John Lakeland Uni 12-00.00 10
1 Zoesch, Tyler Park Falls J12-00.00 8
1 Desotelle, Sawyer Phillips J12-00.00 6
4 Grodevant, Karl Tomahawk J11-06.00 3
4 Joel, Nernberger Medford 11-06.00 4.5
4 Nagy, Clint Northland Pi 11-06.00 4.5
7 Francois, Tyler Lakeland Uni J11-00.00 0.5
7 Balciar, Jon Medford J11-00.00 0.5
7 Jonas, Jerry Lakeland Uni 11-00.00 2
10 Poncek, Kyle Medford 10-06.00
11 Jake, Pierarski Tomahawk 10-00.00
11 Takami, Kuya Ashland J10-00.00
-- Schmit, Mike Tomahawk NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Strama, Megan Medford 16-01.25 10
2 Robertson, Brooke Lakeland Uni 16-00.75 8
3 Hudak, Nancy Ashland 15-07.25 6
4 Kiselicka, Maria Medford 15-05.50 5
5 Nernberger, Heidi Medford 14-06.00 4
6 Gass, Kim Tomahawk 13-11.50 3
7 Janz, Joslyn Tomahawk 13-07.00 2
8 Augustine, Steph Ashland 13-06.75 1
9 Hoffman, T Phillips 12-07.00
10 Fuhrman, Lisa Park Falls 12-06.50
10 Koehler, Justine Northland Pi 12-06.50
12 Wiebe, Alicia Ashland 12-05.25
13 Schultz, Rebecca Park Falls 11-09.75
14 Lamb, Lizzy Park Falls 11-00.00
Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mess, Tim Phillips 19-04.00 10
2 Paitl, Scottie Ashland 19-01.50 8
3 Whalen, Ryan Tomahawk 18-09.00 6
4 Etten, Nick Medford 18-01.00 5
5 Bay, Brandon Park Falls 18-00.75 4
6 Desotelle, Sawyer Phillips 18-00.00 3
7 Gorman, Brendon Ashland 17-09.25 2
8 Storck, Lee Medford 17-05.00 1
9 Sandberg, Mark Ashland 16-10.50
10 Mitchell, Jermey Phillips 16-10.25
11 Nell, Bryan Northland Pi 16-09.50
12 Clements, Tony Tomahawk 16-05.50
13 Smith, Pat Park Falls 16-04.75
14 Densow, Cody Northland Pi 15-09.00
15 Mielke, Andy Tomahawk 15-07.00
16 Ertl, John Park Falls 9-00.00
Girls Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kiselicka, Leanna Medford 33-05.50 10
2 Burnett, Emily Lakeland Uni 28-04.00
3 Kuber, Kristin Tomahawk 32-04.00 6
4 Heizler, C Phillips 32-01.50 5
4 Hudak, Nancy Ashland J32-01.50 4
6 Cyra, Melanie Lakeland Uni 31-02.00 3
7 Nernberger, Heidi Medford 30-03.50 2
8 Revak, K Phillips 25-03.50
9 Ollenketo, Katie Ashland 27-07.00
10 Denamur, Amanda Tomahawk 28-10.00 1
11 Janz, Joslyn Tomahawk 28-00.00
12 Reas, Kailey Park Falls 24-11.00
14 Bodamer, Amanda Northland Pi 23-06.00
-- Ogren, Hannah Northland Pi 26-07.00
-- Oldenburg, Amy Lakeland Uni 32-05.50 8
Boys Triple Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Long, Omar Lakeland Uni 41-06.00 10
2 Kramolis, Trevor Ashland 41-02.00 8
3 Sandberg, Mark Ashland 41-00.00 6
4 Bay, Brandon Park Falls 39-10.50 5
5 Desotelle, Sawyer Phillips 38-06.00 4
6 Goebel, Anthony Medford 38-05.00 3
7 Fangman, Josh Ashland 37-11.50 2
8 Nell, Bryan Northland Pi 37-03.25 1
9 Silvernale, Dan Tomahawk 37-00.00
10 Pace, John Lakeland Uni 36-03.00
11 Sweo, Wade Northland Pi 36-02.50
12 DuPlayee, P.J. Tomahawk 35-11.50
Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Deml, Brittney Medford 106-03.50 10
2 Harkness, Shanan Tomahawk 104-02.50 8
3 Nutt, Katy Ashland 101-02 6
4 Curran, Michelle Medford 98-08 5
5 Osero, Christine Tomahawk 95-10 4
6 Heizler, C Phillips 94-07 3
7 Stefonek, Alison Tomahawk 89-01 2
8 Toman, Sam Ashland 79-00.50 1
9 Ruff, A. Phillips 51-03
10 Yanich, M Phillips 51-02.50
11 Frederick, Clare Northland Pi 44-01
12 Martiny, Silke Northland Pi 43-03
Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hamland, Granger Medford 144-11 10
2 Giese, Brian Medford 136-10 8
3 Brilla, Nick Ashland 122-09 6
4 Gamez, Andrew Ashland 118-03.50 5
5 Younger, Glenn Tomahawk 118-02 4
6 Favorite, Andrew Northland Pi 117-10.50 3
7 Haskins, Lee Phillips 117-08 2
8 Maday, Sam Ashland 113-08 1
9 Mann, Jake Lakeland Uni 109-07.50
10 Mann, Lawrence Lakeland Uni 104-06
11 Moran, Jeremiah Tomahawk 94-10.50
12 Oswald, Joe Park Falls 89-00
13 Schultz, Scott Park Falls 86-00.50
-- Laher, Jeff Medford ND
Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nutt, Katy Ashland 31-04.00 10
2 Heyes, Brittany Lakeland Uni 31-02.00 8
3 Bassett, Heather Lakeland Uni 30-06.00 6
4 Hoffmann, Angela Medford 29-03.50 5
5 Curran, Michelle Medford 29-01.00 4
6 Osero, Christine Tomahawk 28-07.00 3
7 Heemeyer, J Phillips 28-01.00 2
8 Toman, Sam Ashland 25-08.00 1
9 Popp, Trisha Northland Pi 23-07.00
10 Balsis, L. Phillips 15-03.50
11 Ertl, Karen Park Falls 14-00.00
Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Poehls, Joe Medford 55-02.00 10
2 Maday, Sam Ashland 47-09.00 8
3 Hamland, Granger Medford 46-08.00 6
4 Martinson, Ben Ashland 45-02.00 5
5 Brilla, Nick Ashland 43-01.00 4
6 Giese, Brian Medford 43-00.00 3
7 Cline, Brandon Northland Pi 42-03.00 2
8 Younger, Glenn Tomahawk 38-05.00 1
9 Van Natta, Brandon Northland Pi 36-10.00
10 Ray, TJ Tomahawk 35-09.00
11 Haskins, Lee Phillips 35-05.00
12 Oswald, Joe Park Falls 33-10.50
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Medford 202.50 2) Lakeland Union 196
3) Tomahawk 104 4) Ashland 82.50
5) Phillips 47 6) Park Falls 40
7) Northland Pines 19
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Lakeland Union 156.50 2) Medford 114
3) Ashland 109 4) Northland Pines 98
5) Phillips 96 6) Tomahawk 72.50
7) Park Falls 34