Page 1
2008 Meet of Champions
Hosted by Augustana College
Sioux Falls, SD
September 13th, 2008
Girls Junior Varsity
Place TmPl Name
Year School
Time Pace
===== ==== ================== ==== ===================== ========
=====
1 1 Whitlee Larson MS
Yankton
17:51.70 7:12
2 2 Caitlyn Groenwold So. SF
Washington 18:02.08 7:16
3 3 Kari Heck Fr.
SF Washington 18:12.82 7:20
4 4 Sara Watt So.
Yankton 18:22.54
7:24
5 5 Makayla Hohn MS
Luverne Public 18:27.12 7:26
6 Rachel Viesselman MS
Martin County West 18:29.25 7:27
7 6 Courtney Brandt MS
TF Riggs 18:36.91 7:30
8 7 Beth Schleusner Fr.
Stevens
18:37.84 7:30
9 8 Miranda Schmitt Jr.
Stevens 18:40.21 7:31
10 9 Savannah Chambers MS
Yankton 18:41.34 7:32
11 10 Josie Kockelman MS
Luverne Public 18:50.82
7:35
12 11 Amanda Kniefl Jr.
Yankton 19:07.18 7:42
13 12 Sara Hicks MS
Yankton 19:11.63 7:44
14 13 Tessa Eggebraaten Jr. SF
Washington 19:12.85 7:44
15 14 Jill Deuter Jr.
Stevens
19:34.38 7:53
16 15 Lauren Patnoe So.
Stevens 19:36.52 7:54
17 16 Nikki Betzler Fr.
Sioux Falls Lincoln 19:40.16 7:55
18 17 Jordan Smith So.
Stevens 19:42.68
7:56
19 18 Sass Peterson Sr.
Stevens 19:50.84 8:00
20 19 Anna Guilk MS
Yankton 19:53.99 8:01
21 20 Krysta Carlson Sr.
Brandon Valley 19:57.70 8:02
22 Taryn Twite MS
Beresford 19:59.80 8:03
23 Jessica Bogue Fr.
Beresford 20:10.77 8:08
24 Hailey Sveeggen MS
Beresford 20:11.92 8:08
25 21 Anna Tofteland MS
Luverne Public
20:12.89 8:08
26 22 Katherine Fiedler So.
Yankton 20:16.58 8:10
27 23 Morgan Jacobsma Fr.
Luverne Public 20:23.70 8:13
28 Jesse Volek Mitchell 20:29.61 8:15
29
Tori Michaels
Mitchell
20:32.04 8:16
30 Jessica Kluver MS
Martin County West 20:32.73 8:16
31 Nikki Goodale Fr.
Chester Area 20:33.85 8:17
32 24 Louise Spencer Jr.
Sioux Falls Lincoln
20:35.52 8:18
33 Katie Ackerman So.
Sioux Falls Christian 20:38.07
8:19
34 25 Anna Holz So.
Stevens 20:41.38 8:20
35 26 Nikki Severson MS
Luverne Public 20:55.92 8:26
36 27
Amelia Litz Jr. Sioux Falls Lincoln 20:59.30
8:27
37 Ashtyn Haak MS
Yankton 21:03.36 8:29
38 Laura Kelderman MS
Sioux Falls Christian 21:04.04
8:29
39 28 Emily Nachtigal Sr.
SF Washington
21:04.43 8:29
40 29 Miranda Cain MS
Brandon Valley 21:06.53 8:30
41 30 Justein Zens Sr.
Brandon Valley 21:12.99 8:33
42 31 Emily Irsfeld So.
Shanley 21:14.73 8:33
43 Mercedes Running C Fr. Flandreau Indians 21:19.43
8:35
44 Quinn Determan Mitchell 21:21.57 8:36
45 32 Karissa Desautel Jr.
Sioux Falls Lincoln 21:25.39 8:38
46 Mikayla Vetter Fr.
Yankton
21:34.80 8:41
47 Stephanie Olesen Sr.
Stevens 21:39.66 8:43
48 33 Kirsten Swenson Jr.
SF Washington 21:44.27 8:45
49 34 Ashley Zimmerman Fr.
TF Riggs 21:56.82 8:50
50 Juia Cook Fr.
Flandreau Indians 21:56.99 8:50
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management,
LLC. www.pttiming.com
Page 2
2008 Meet of Champions
Hosted by Augustana College
Sioux Falls, SD
September 13th, 2008
Girls Junior Varsity
Place TmPl Name
Year School
Time Pace
===== ==== ================== ==== ===================== ========
=====
51 Brenna Fitzsimmons MS Yankton 21:58.55 8:51
52 Bekah Holz So.
Stevens 22:00.60 8:52
53 35 Brittaie Blaseg So.
TF Riggs 22:08.72 8:55
54 36 Anna Marsolek MS
Shanley 22:12.76 8:57
55 37 Rebecca Plumage So.
TF Riggs 22:21.21 9:00
56 38 Jessica Henke MS
Luverne Public
22:23.30 9:01
57 Mackenzie Merrill MS
Martin County West 22:40.63 9:08
58 39 Samantha Thompson Fr.
Brandon Valley 22:54.22 9:13
59 40 Sydney Thompson Sr.
TF Riggs 23:00.52 9:16
60 Alana Simanton MS
Sioux Falls Christian 23:07.70
9:19
61 Carli Al-Azzeh MS
Yankton 23:11.98 9:21
62 Berkley Rietreld Mitchell 23:22.10 9:25
63 Lexie Schrempp MS
Yankton 23:34.61 9:30
64 41 Nell Bender So.
Brandon Valley 23:37.15 9:31
65 Lindsey Bouma MS
Sioux Falls Christian 23:52.62
9:37
66 42 Bridgit Zens Fr.
Brandon Valley
24:16.21 9:46
67 Shannon Vanliere Sr.
Chester Area 24:27.81 9:51
68 Jessica Mathis So.
Yankton 24:57.81
10:03
69 43 Nicole Halderman Sr.
TF Riggs 25:14.02
10:10
70 44
London Robinson Fr. Luverne Public 25:19.44 10:12
71 Rae Dawn Cross Dog Fr. Flandreau Indians 25:27.62 10:15
72 45 Cyrina Paul Fr.
Shanley 25:54.67
10:26
73 46 Anne Christensen Jr.
Brandon Valley 26:15.25
10:34
74 47 Angie Cowles MS
Shanley 26:29.76
10:40
75 48 Melissa Kortan Jr.
Sioux Falls Lincoln 26:57.94
10:51
76 Trudell Slow Bear Jr.
Flandreau Indians 27:43.55
11:10
77 49
Kirsten Pierson Fr. Sioux Falls Lincoln 27:43.67 11:10
78 50 Megan Marsolek MS
Shanley 27:43.74
11:10
79 Carly Smouse MS
Brandon Valley 28:03.01
11:18
80 Lori Dawidowicz Sr.
Brandon Valley 28:22.51
11:25
81 Emilie Baartman MS
Luverne Public 29:46.88
11:59
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management,
LLC. www.pttiming.com