Page 1
2008 Meet of Champions
Hosted by Augustana College
Sioux Falls, SD
September 13th, 2008
Girls Varsity
Place TmPl Name
Year School
Time Pace
===== ==== ================== ==== ===================== ========
=====
1 1 Mariah Hofer Jr.
Yankton
15:52.13 6:24
2 2 Megan Hilson Jr.
Yankton 16:20.39 6:35
3 Bridget Simmons Fr.
TF Riggs 16:24.64 6:37
4 3 Sarah Coomes Fr.
Stevens 16:29.21
6:38
5 4 Annie Pfeifle Sr.
Stevens 16:32.42 6:40
6 Jamie Chalcraft Fr.
TF Riggs 16:42.77 6:44
7 Bailey Eich So.
Douglas 16:45.32 6:45
8 5 Jordan Hanson Fr.
Watertown
16:45.80 6:45
9 6 Lindsey Bohl MS
Garretson 16:46.77 6:46
10 7 Krista Creager Sr.
Yankton 16:51.22 6:47
11 8 Tessa Stoltenburg Fr.
Watertown 17:01.18
6:51
12 9 Ethelyn Cammock Jr.
Yankton 17:08.93 6:54
13 Makala Diggs Fr.
Douglas 17:09.79 6:55
14 10 Jessica Brandli Sr.
Stevens 17:19.49 6:59
15 Alena Laber Jr.
Parkston
17:22.43 7:00
16 11 Arielle Schmidt Sr.
Brandon Valley 17:23.30 7:00
17 12 McKayla Schilling MS
Luverne Public 17:25.53 7:01
18 Mindy Kraft Fr.
Wessington Springs 17:29.35
7:03
19 13 Haley Kruger Fr.
Brandon Valley 17:36.98 7:06
20 Alyson Johnsen MS
Beresford 17:38.20 7:06
21 14 Laura Wolles Sr.
Chester Area 17:45.97 7:09
22 15 Carly Holmstrom Fr.
Sioux Falls Lincoln 17:50.31 7:11
23 16 Serina Robinson So.
Sioux Falls Lincoln 17:52.79 7:12
24 Brooke Fischer Sr.
Sioux Falls Christian 17:54.61
7:13
25 Jenae Harrison Jr.
SF Washington
17:56.86 7:14
26 17 Kasey Presler So.
Brandon Valley 18:02.19 7:16
27 18 Kayla Raddle Sr.
Luverne Public 18:02.31 7:16
28 Danielle Fantroy Jr.
SF Washington 18:03.22 7:16
29 19
Heather Steen Fr. Watertown 18:06.05 7:17
30 20 Nicole Zens So.
Brandon Valley 18:06.57 7:18
31 21 Mikayla Becker So.
Stevens 18:07.37 7:18
32 22 Lauren Storm Jr.
Yankton
18:10.55 7:19
33 23 Laura Rasmussen Jr.
Sioux Falls Lincoln 18:14.20 7:21
34 24 Sara Johnston Jr.
Stevens 18:14.38 7:21
35 25 Andrea Sherman Sr.
Sioux Falls Lincoln 18:19.36 7:23
36 26
Sarah Sorenson So. Sioux Falls Lincoln 18:21.47
7:24
37 27 Ciara Andrus So.
Yankton 18:23.19 7:24
38 28 Mollie Despiegler Fr.
Watertown 18:24.45 7:25
39 29 Paige Kerr So.
Stevens
18:26.67 7:26
40 30 Kirsten Hanson Fr.
Watertown 18:28.05 7:26
41 31 Alice Lubeck Jr.
Sioux Falls Lincoln 18:28.62 7:27
42 32 Tatum Holt MS
Shanley 18:30.04 7:27
43 33 Megan Hurlbert Fr.
Watertown
18:31.32 7:28
44 34 Kirsten Olson Fr.
Luverne Public 18:32.53 7:28
45 35 Maleah Schad Jr.
Stevens 18:38.27 7:30
46 36 Gretchen Peterson Jr.
Sioux Falls Lincoln
18:39.44 7:31
47 37 Lora Remus MS
Shanley 18:41.92 7:32
48 Taylor Neisen Jr.
Stevens 18:47.35 7:34
49 Casey Cole Sr.
Douglas 18:56.07 7:38
50 38 Shelby Rahn MS
Brandon Valley 18:58.63 7:39
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management,
LLC. www.pttiming.com
Page 2
2008 Meet of Champions
Hosted by Augustana College
Sioux Falls, SD
September 13th, 2008
Girls Varsity
Place TmPl Name
Year School
Time Pace
===== ==== ================== ==== ===================== ========
=====
51 39 Sadie Rivard So.
Shanley 19:00.22 7:39
52 Anna Vandenberg So.
SF Washington 19:06.11 7:42
53 40
Heidi Thyne Fr. Watertown 19:10.08 7:43
54 Jessica Thyen Sr.
Watertown 19:19.94 7:47
55 41 Logan Reinhiller So.
Chester Area 19:36.02 7:54
56 Molly Ervin So.
SF Washington
19:39.50 7:55
57 42 Nicole Peterson MS
Brandon Valley 19:40.18 7:55
58 April Tjaden So.
Beresford 19:40.68 7:56
59 Saprina Ruppert So.
Sioux Falls Lincoln 19:55.78 8:02
60
Samantha Zoss Fr. Beresford 20:01.27 8:04
61 43 Rachael Saum Jr.
Luverne Public 20:08.45 8:07
62 44 Liberty Robinson Jr.
Luverne Public 20:11.16 8:08
63 45 Shelby Ellefson So.
Garretson 20:16.41 8:10
64 Tara Tadlock Sr.
Douglas 20:17.10 8:10
65 Emma Struwe Jr.
Watertown 20:19.85 8:11
66 46 Kendra Rowley So.
Chester Area
20:21.07 8:12
67 47 Maddy Frei Fr.
Shanley 20:22.18 8:12
68 48 Ashlie Hess So.
Luverne Public 20:23.87 8:13
69 49 Courtney Gross So.
Brandon Valley 20:25.02 8:13
70 50
Britney Bruggeman Sr. Garretson 20:27.91 8:15
71 Nicole Ver Hey Jr.
Sioux Falls Lincoln 20:34.16 8:17
72 Tessa Bollinger Sr.
TF Riggs 20:54.05 8:25
73 Alli Frederikson Mitchell 21:04.19 8:29
74 51 Molly Kaeding Jr.
Shanley 21:04.93 8:29
75 52 Lauren Nelson So.
Shanley 21:05.23 8:30
76 Lindsey Mettler So.
Wessington Springs 21:08.27 8:31
77 53
Breonna Oveson Jr. Garretson 21:14.63 8:33
78 Naomi Posivio So.
Martin County West 21:15.27 8:34
79 54 Alissa Minnaert Sr.
Chester Area 21:33.72 8:41
80 55 Shannan Ellefson So.
Garretson
21:37.92 8:43
81 Lizzy Herman So.
Watertown 22:14.59 8:57
82 Mikayla Hagen Sr.
Martin County West 22:23.39 9:01
83 Dacey Beck So.
TF Riggs 22:31.32 9:04
84 Donna Schneider Mitchell 22:45.76 9:10
85 56 Angela Fedeler Sr.
Chester Area 23:24.19 9:25
86 Nicole Peters Sr.
Martin County West 23:57.56 9:39
87 Kali Janssen Sr.
Martin County West
24:11.49 9:44
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management,
LLC. www.pttiming.com